Pamětní desky

Pamětní deska básnířce a  spisovatelce Boženě Benešové (1873-1936) umístěna na Špačkově domě (čp. 558) na Masarykově náměstí. V Napajedlích Božena Benešová prožila část svého mládí a první léta manželství. 

 

Pamětní deska básníkovi a spisovateli R. Bojkovi (1877-1952) umístěna na Hrabálkově domě č. 99 na náměstí, kde žil a pracoval advokát R. Bojko, vlastním jménem Alois Horák.

 

Pamětní deska generálu Josefu Šnejdárkovi (1875-1945) umístěná na Komenského ulici č. 311 na Sobotkově domě. Generál J. Šnejdárek se v tomto domě narodil. K usazení desky došlo 4. června 1935, v den, kdy generál převzal jmenování čestným občanem města.

 

Pamětní deska zakladateli místního skautingu Jaroslavu  (Jerry) Hodnému se nachází na konci ulice Jiráskova, po pravé straně v zahradě domu čp. 813. Pomník připomíná J. Hodného jako oběť fašismu z 2. světové války, odbojáře, člena Obrany národa. 

 

Pamětní deska historikovi a jazykovědci Vincenci Praskovi (1843-1912) na Komenského ulici č. 295. Zde trávil V. Prasek svá důchodová léta. 

 

Pamětní deska zaměstnancům firmy Slaviamotor (u horní brány), kteří zemřeli v koncentračním táboře (Vincenc Jiruška, František Juřena, Josef Lapčík, Josef Mášek, Jan Novák). Čtyři dělníci byli popraveni, pátý byl umučen v Osvětimi.  

 

Pamětní deska na železničním nádraží připomíná oběti fašismu z řad železničářů z doby 2. světové války. V odbojové činnosti v Obraně národa život položil Antonín Bačuvčík, železničář. 


Nahoru Přesunout se na začátek stránky

© 2020 Informační centrum Napajedla
Realizace rotate Rotate