Infocentrum Napajedla
Vytisknout

Stezky Napajedelských emirátů

Jedná se o 70 km dlouhé značené trasy s krásnými výhledy, které spojují Napajedla s okolními obcemi (Žlutava, Halenkovice, Spytihněv, Topolná, Komárov, Karlovice, Oldřichovice, Pohořelice). Stezky navazují na historické trasy a jsou doplněny naučnými tabulemi, které informují turisty o zajímavostech podél stezek (tvrze, zříceniny, památníky…). Stezky jsou určeny pro pěší i cyklisty (horská kola). Turistické značení je kulaté (modrá, zelená, červená). Trasy jsou vyznačeny v mapové aplikaci  https://www.stezkyemiratu.cz/mapa/mapa.html a také na Mapy.cz (přerušované čáry). Celý projekt bude dokončen v roce 2021.

 

Napajedla - Bývalý lom Napajedla

Asi málokdo ví, že v kalvárenském pískovci se nalézaly stopy stříbra a zlata, jak to dokladují zmínky o provedených zkouškách v Kremnici a Štiavnici někdy kolem roku 1889.

Napajedla - Fara Napajedla

Barokní budova fary pochází z 80. let 17. století a stojí na místě starší budovy připomínané již k roku 1416. Tvoří jednotný komplex s novostavbou kostela sv. Bartoloměje a dodnes je sídlem římskokatolického farního úřadu.

Napajedla - Hřbitovní kaple

Ve městě Napajedla najdete na místním hřbitově kapli, vystavěnou roku 1828. Peníze na stavbu poskytla hraběnka Františka z Kesselstattu. Jednoduchou architekturu zdobí sloupy v řeckém stylu u vstupního portálu. Do hrobky v kapli byly v letech 1824 - 1941 ukládány těla zemřelých majitelů napajedelského panství. V roce 1994 byly do kaple uloženy také ostatky hrabat rodu Šternberků z Pohořelic.

Napajedla - Informační centrum Napajedla

Certifikované pracoviště sídlí na nároží objektu Nový Klášter. Poskytuje komplexní informační servis a služby spojené se zajištěním potřeb nejen turistů, ale i občanů Napajedel. Nabízí turistické suvenýry, mapy, tištěné průvodce, prodej vstupenek do Muzea Napajedla, Kina Napajedla a na kulturní akce. Je součástí projektu Cyklisté vítáni.

Napajedla - Kamenný kříž

Barokní kamenný kříž údajně stojí v místě hlavního oltáře původního kostela sv. Bartoloměje.

Napajedla - Kostel sv. Bartoloměje

Původní, ještě gotický kostel stejného zasvěcení stál uprostřed náměstí. Nahradila jej chrámová stavba ve stylu pozdního baroka. Kostel svatého Bartoloměje byl dostavěn v roce 1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rottalu. Vysvěcen byl v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.

Napajedla - Minerální pramen Slanica

První zmínky o léčivých vodách v Napajedlích pocházejí z 16. století. Minerální voda, podobná svým složením luhačovickým pramenům, byla využívána nejintenzivněji v první polovině 19. století. Lázně mívaly vyhlášenou lékárnu, společenský sál, pořádaly se zde koncerty a zábavy.

Napajedla - Muzeum Napajedla

Městské muzeum se nachází v budově někdejšího kláštera Milosrdných sester sv. Kříže, dnes zvaného Nový Klášter. Nabízí krátkodobé výstavy historického i výtvarného charakteru, pět moderních stálých expozic o historii města i významných podnicích, včetně interaktivního Hřiště hraček firmy Fatra.

Napajedla - Panský dům Hrubá hospoda

Bývalý zájezdní hostinec, dříve nazývaný „Hostinec U Koruny“, byl postaven roku 1760 z popudu hraběte Antonína z Rottalu, jehož erb je dodnes umístěn nad vchodem. Dodnes se užívá název „hrubá hospoda“.

Napajedla - Pomník K.H.Borovského

Pomník Karla Havlíčka Borovského byl postaven v Havlíčkových sadech u příležitosti stého výročí jeho narození (r. 1921).

Napajedla - Pomník odbojářů na Kalvárii

Připomínka události z 27. dubna 1945, kdy zde byli německými vojáky zastřeleni příslušníci odboje. Zemřelo zde 5 osob (Stanislav Babica a Antonín Lysoněk z Komárova, Alois Šesták, Tomáš Trubák a Anna Jelenková z Kunovic). Symbolický hrob byl odhalen roku 1951.

Napajedla - Pomník zastřelených amerických letců

Pomník se nachází v centru města Napajedla u kostela a připomíná den 14. 10. 1944, kdy na trati zvané Amerika v Prusinkách nouzově přistál americký bombardér B-17 (G). Desetičlenná posádka vyvázla až na jednoho letce bez zranění. Při zatýkání německými vojáky byli dva američtí letci Lt. R. Winters a Lt. J. Johnson bezdůvodně zastřeleni. Tato jména jsou také uvedena na pomníku. Zbytek posádky byl nákladním vozem odvezen do zajetí.

Napajedla - Přístaviště centrum

Přístaviště Emila Spiro nabízí tři různé výškové stupně přístavní hrany, které zajišťují pohodlné nastupování/vystupování z různých druhů plavidel. Přístavní hrana je dlouhá 45 m. Přístaviště je bezbariérové.

Napajedla - Přístaviště Pahrbek

Přístaviště se nachází na levém břehu řeky Moravy u rekreačního centra Pahrbek. Je tvořeno pevným molem a bezbariérovým přístupovým chodníkem (rampou). Přístavní molo má délku 45 m a je třístupňové. Přístavní hrana mola je vybavena pacholaty a rohatinkami.

Napajedla - Radnice Napajedla

Radnice byla postavena v roce 1904 v novorenesančním slohu podle návrhu architekta a stavitele Dominika Feye z Uherského Hradiště. Podnětem ke stavbě bylo mj. povýšení Napajedel na město v roce 1898.

Napajedla - Rekreační areál Pahrbek

Areál se nachází v příjemném prostředí slepého ramene řeky Moravy. Poskytuje ubytování, občerstvení i možnost relaxace a sportovního vyžití.

Napajedla - Socha sv. Floriána

Na Masarykově náměstí v Napajedlích je umístěna barokní socha sv. Floriána, patrona hasičů, aby chránil město před požárem. Kolem ní se rozkládalo tržiště.

Napajedla - Starý zámek Napajedla

V polovině 17. století postavili tehdejší majitelé panství Rottalové v městečku panské sídlo, které od konce 18. století sloužilo potřebám správy panství. Nacházely se zde také kanceláře, hospodářské prostory či pivovar. V posledním dochovaném traktu bylo v polovině 19. století přistaveno patro pro okresní soud, notářství a berní úřad.

Napajedla - Vyhlídkové místo Maková

Vrchol kopce Maková je vysoký 338 m n. m. a na jeho vrcholu jsou louky. Nabízí se odtud výhled jak na Napajedla v údolí řeky Moravy, tak i do protějšího údolí s obcí Halenkovice a na další vrcholky Chřibů. Vidět je i město Otrokovice plné továren a začátek Zlína.

Napajedla - Vyhlídkové místo nad Napajedlama

Zde se před námi rozprostírá pohled na Hostýn, Otrokovice, Tlustou horu, Napajedla, Maková, Velký Lopeník, Velká Javořina, Vysílač Halenkovice.

Napajedla - Zámecký park Napajedla

Rozlehlý park obklopuje Zámek Napajedla a je jeho nedílnou součástí. Zámecký park je zčásti ve stylu anglickém a zčásti ve stylu francouzském. Uprostřed parku je jezírko s lekníny a historickou sochou.

Napajedla - Zámek Napajedla

Postaven ve druhé polovině 18. století architektem Františkem Antonínem Grimmem. Stavbu ve stylu francouzského baroka objednala Anna Marie z Rottalu. Dominantou zámku je nádherný kruhový zrcadlový sál, který sloužil především k přijímání návštěv a pořádání slavností a tanečních bálů.

Napajedla-Prusinky - Památník nouzového přistání bombardéru B-17G

Město Napajedla společně s Muzeem Napajedla připoměli 4. října 2014 událost nouzového přistání bombardéru B-17G i osudy jeho letců, z nichž dva byli po havárii zastřeleni. V lokalitě Amerika v blízkosti Prusinek byl k 70-letému výročí od této události odhalen památník věnovaný této události. Na návrhu památníku spolupracoval ateliér prostorové tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Napajedla-Prusinky - Pomník zastřelených amerických letců

Místo, na kterém nouzově přistál americký bombardér B-17(G) zde připomíná pomník vytvořený ve stromě. Přistání bombardéru v roce 1944 neušlo pozornosti širokého okolí. Svědky některých událostí bylo až 300 občanů z Napajedel a blízkého okolí.

Turistické cíle

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Rychlý kontakt

Informační centrum Napajedla
Komenského 304
763 61 Napajedla

Tel.: +420 577 944 247
infocentrum@napajedla.cz

Mapa: https://mapy.cz/
 

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Vane-li v prosinci vítr východní, špatnou naději mají nemocní.

Pranostika na akt. den

O Františku Xaveru vítr fičí od severu.

Další

Počasí

dnes, neděle 3. 12. 2023
sněžení -2 °C -13 °C
pondělí 4. 12. zataženo -5/-16 °C
úterý 5. 12. zataženo -1/-11 °C
středa 6. 12. zataženo 0/-5 °C

Svátek a výročí

Svátek má Svatoslav

Státní svátky a významné dny na dnešek:

  • Mezinárodní den zdravotně postižených

Zítra má svátek Barbora

Východ a západ slunce

Slunce vychází:7:25

Slunce zapadá:15:53