Snímek Strachy v nás je natočený podle skutečného příběhu gay umělce a aktivisty Daniela Rycharského. Emotivní drama z prostředí katolického venkova vyniká strhujícím výkonem Dawida Ogrodnika v hlavní roli a vysokou mírou autenticity.
Hostem v online debatě bude Petr Vlček, dramaturg sekce východní přísliby na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.
Vstupenky ~ https://bit.ly/3mdR12o
Jaká témata rezonují v současném polském filmu?
Současný polský film se stal během poslední dekády integrální součástí evropské kinematografie. V posledních letech v ní sílí jisté patriotické tendence, nicméně její jiná část je velmi sociálně-kritická a zkoumá současné problémy tamní společnosti. A to je možná to, co si polští filmaři odnesli právě z filmů morálního neklidu, pro které bylo odhalování aktuálních problémů společnosti jedním ze základních znaků.
Režisérské duo Gutt a Rondula
Za snímkem Strachy v nás stojí dva tvůrci. Kameraman, výtvarník a režisér Łukasz Gutt se podílel na úspěšných filmech jako Jmenuje se Ki, Jeziorak nebo Srdce lásky. Vystavoval v prestižních galeriích Kunsthalle Basilej nebo v Muzeu moderního umění ve Varšavě. Łukasz Ronduda absolvoval Vysokou školu filmové režie Andrzeje Wajdy ve Varšavě. Jeho filmy se dočkaly projekcí na filmových festivalech v Rotterdamu i v Berlíně, kde také debutový snímek Performer v roce 2015 obdržel cenu Think: Film Award.
SYNOPSE:
Polské drama podle skutečných událostí
Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata.
Akce vznikla ve spolupráci s Q-prostor Zlín.
Informační centrum Napajedla
Komenského 304
763 61 Napajedla
Tel.: +420 577 944 247
infocentrum@napajedla.cz
Mapa: https://mapy.cz/
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
Co červ v máji nesní, to sud na podzim polkne.
Svátek má Maxmilián
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Ferdinand
Slunce vychází:4:51
Slunce zapadá:20:42