Infocentrum Napajedla
Vytisknout

Stezky Napajedelských emirátů

Jedná se o 70 km dlouhé značené trasy s krásnými výhledy, které spojují Napajedla s okolními obcemi (Žlutava, Halenkovice, Spytihněv, Topolná, Komárov, Karlovice, Oldřichovice, Pohořelice). Stezky navazují na historické trasy a jsou doplněny naučnými tabulemi, které informují turisty o zajímavostech podél stezek (tvrze, zříceniny, památníky…). Stezky jsou určeny pro pěší i cyklisty (horská kola). Turistické značení je kulaté (modrá, zelená, červená). Trasy jsou vyznačeny v mapové aplikaci  https://www.stezkyemiratu.cz/mapa/mapa.html a také na Mapy.cz (přerušované čáry). Celý projekt bude dokončen v roce 2021.

 

Zobrazeno 1-30 ze 68

Březolupy - Hraniční kámen "U Kameňa"

Hraniční kámen původně odděloval panství napajedelské a březolupské. V současnosti leží na hranici katastrů obcí Březolupy, Topolná a Komárov.

Halenkovice - Kostel sv. Josefa

Kostel byl vysvěcen 29. března 1789 napajedelským děkanem Janem Papežem. Uvnitř kostela se původně nacházel pouze jeden oltář s obrazem sv. Josefa. První varhany byly zhotoveny v roce 1793 Františkem Šindlerem.

Halenkovice - Lípa v Halenkovicích

Patří mezi památné stromy. Výška lípy srdčité je 25 m, obvod kmene 450 cm. Lípa je údajně 900 let stará a stojí na místě bývalého pohanského háje.

Halenkovice - Pomník padlých za 2. sv. války

Pomník byl postaven v roce 1953.

Halenkovice - Vyhlídkové místo Šárka

Vyhlídkové místo se stejnomenným přístřeškem Šárka nabízí pohled na Napajedla, Zlínsko a Bílé Karpaty.

Karlovice - Kaple Panny Marie Matky dobré

Kaple byla vystavěna v letech 1903–1904 a hlavními donátorkami byly sestry Anežka, Barbora a Františka Gorgoňovy, které také pořídily hlavní obraz Panny Marie.

Karlovice - Vyhlídkové místo nad Karlovicemi

Nabízí se pohled na Makovou a Žlutavu.

Komárov - Budova školy

Byla postavena v letech 1886 – 1887 a dnes slouží jako mateřská škola. Nachází se zde pamětní deska se jmény dvou odbojářů, zastřelených 27. 4. 1945 na Kalvárii v Napajedlích.

Komárov - Dub u Komárova

Významný strom patří mezi chráněné památné stromy ČR. Výška dubu letního činí cca 24 m, obvod kmene asi 435 cm.

Komárov - Kostel sv. Antonína Paduánského

Chrám byl postaven v letech 1937–1940 stavitelem Aloisem Dostálem z Napajedel, vzápětí byl vysvěcen a spadá pod farnost Pohořelice.

Komárov - Rybník Žlébek

Jeden ze dvou komárovských rybníků ležících pod silnicí v dolině potoka Buravy. Od Komárova jsou vzdáleny asi 700 m směrem na severozápad. Oba chovné rybníky mají přibližně obdélníkovou plochu, ten větší se jmenuje Žlébek, je na něm malý ostrůvek a dosahuje rozměrů 110 x 60 metrů. Menší se může pyšnit pomyslným titulem toho romantičtějšího a jeho hladina je dlouhá 90 a široká 40 metrů. Vodní plochy jsou orámovány bohatým vrbovým a olšovým porostem a u hráze Žlébku je umístněno malé stavení, sloužící zřejmě místním rybářům za základnu.

Komárov - Vyhlídkové místo nad Komárovem

Místo nám nabízí pohled na Chřiby.

Napajedla - Bývalý lom Napajedla

Asi málokdo ví, že v kalvárenském pískovci se nalézaly stopy stříbra a zlata, jak to dokladují zmínky o provedených zkouškách v Kremnici a Štiavnici někdy kolem roku 1889.

Napajedla - Fara Napajedla

Barokní budova fary pochází z 80. let 17. století a stojí na místě starší budovy připomínané již k roku 1416. Tvoří jednotný komplex s novostavbou kostela sv. Bartoloměje a dodnes je sídlem římskokatolického farního úřadu.

Napajedla - Hřbitovní kaple

Ve městě Napajedla najdete na místním hřbitově kapli, vystavěnou roku 1828. Peníze na stavbu poskytla hraběnka Františka z Kesselstattu. Jednoduchou architekturu zdobí sloupy v řeckém stylu u vstupního portálu. Do hrobky v kapli byly v letech 1824 - 1941 ukládány těla zemřelých majitelů napajedelského panství. V roce 1994 byly do kaple uloženy také ostatky hrabat rodu Šternberků z Pohořelic.

Napajedla - Informační centrum Napajedla

Certifikované pracoviště sídlí na nároží objektu Nový Klášter. Poskytuje komplexní informační servis a služby spojené se zajištěním potřeb nejen turistů, ale i občanů Napajedel. Nabízí turistické suvenýry, mapy, tištěné průvodce, prodej vstupenek do Muzea Napajedla, Kina Napajedla a na kulturní akce. Je součástí projektu Cyklisté vítáni.

Napajedla - Kamenný kříž

Barokní kamenný kříž údajně stojí v místě hlavního oltáře původního kostela sv. Bartoloměje.

Napajedla - Kostel sv. Bartoloměje

Původní, ještě gotický kostel stejného zasvěcení stál uprostřed náměstí. Nahradila jej chrámová stavba ve stylu pozdního baroka. Kostel svatého Bartoloměje byl dostavěn v roce 1712. Nechal ho postavit tehdejší majitel napajedelského panství Adam Jáchym z Rottalu. Vysvěcen byl v roce 1741 olomouckým biskupem Jakubem Arnoštem.

Napajedla - Minerální pramen Slanica

První zmínky o léčivých vodách v Napajedlích pocházejí z 16. století. Minerální voda, podobná svým složením luhačovickým pramenům, byla využívána nejintenzivněji v první polovině 19. století. Lázně mívaly vyhlášenou lékárnu, společenský sál, pořádaly se zde koncerty a zábavy.

Napajedla - Muzeum Napajedla

Městské muzeum se nachází v budově někdejšího kláštera Milosrdných sester sv. Kříže, dnes zvaného Nový Klášter. Nabízí krátkodobé výstavy historického i výtvarného charakteru, pět moderních stálých expozic o historii města i významných podnicích, včetně interaktivního Hřiště hraček firmy Fatra.

Napajedla - Panský dům Hrubá hospoda

Bývalý zájezdní hostinec, dříve nazývaný „Hostinec U Koruny“, byl postaven roku 1760 z popudu hraběte Antonína z Rottalu, jehož erb je dodnes umístěn nad vchodem. Dodnes se užívá název „hrubá hospoda“.

Napajedla - Pomník K.H.Borovského

Pomník Karla Havlíčka Borovského byl postaven v Havlíčkových sadech u příležitosti stého výročí jeho narození (r. 1921).

Napajedla - Pomník odbojářů na Kalvárii

Připomínka události z 27. dubna 1945, kdy zde byli německými vojáky zastřeleni příslušníci odboje. Zemřelo zde 5 osob (Stanislav Babica a Antonín Lysoněk z Komárova, Alois Šesták, Tomáš Trubák a Anna Jelenková z Kunovic). Symbolický hrob byl odhalen roku 1951.

Napajedla - Pomník zastřelených amerických letců

Pomník se nachází v centru města Napajedla u kostela a připomíná den 14. 10. 1944, kdy na trati zvané Amerika v Prusinkách nouzově přistál americký bombardér B-17 (G). Desetičlenná posádka vyvázla až na jednoho letce bez zranění. Při zatýkání německými vojáky byli dva američtí letci Lt. R. Winters a Lt. J. Johnson bezdůvodně zastřeleni. Tato jména jsou také uvedena na pomníku. Zbytek posádky byl nákladním vozem odvezen do zajetí.

Napajedla - Přístaviště centrum

Přístaviště Emila Spiro nabízí tři různé výškové stupně přístavní hrany, které zajišťují pohodlné nastupování/vystupování z různých druhů plavidel. Přístavní hrana je dlouhá 45 m. Přístaviště je bezbariérové.

Napajedla - Přístaviště Pahrbek

Přístaviště se nachází na levém břehu řeky Moravy u rekreačního centra Pahrbek. Je tvořeno pevným molem a bezbariérovým přístupovým chodníkem (rampou). Přístavní molo má délku 45 m a je třístupňové. Přístavní hrana mola je vybavena pacholaty a rohatinkami.

Napajedla - Radnice Napajedla

Radnice byla postavena v roce 1904 v novorenesančním slohu podle návrhu architekta a stavitele Dominika Feye z Uherského Hradiště. Podnětem ke stavbě bylo mj. povýšení Napajedel na město v roce 1898.

Napajedla - Rekreační areál Pahrbek

Areál se nachází v příjemném prostředí slepého ramene řeky Moravy. Poskytuje ubytování, občerstvení i možnost relaxace a sportovního vyžití.

Napajedla - Socha sv. Floriána

Na Masarykově náměstí v Napajedlích je umístěna barokní socha sv. Floriána, patrona hasičů, aby chránil město před požárem. Kolem ní se rozkládalo tržiště.

Napajedla - Starý zámek Napajedla

V polovině 17. století postavili tehdejší majitelé panství Rottalové v městečku panské sídlo, které od konce 18. století sloužilo potřebám správy panství. Nacházely se zde také kanceláře, hospodářské prostory či pivovar. V posledním dochovaném traktu bylo v polovině 19. století přistaveno patro pro okresní soud, notářství a berní úřad.

Zobrazeno 1-30 ze 68

Tipy na výlety

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Rychlý kontakt

Informační centrum Napajedla
Komenského 304
763 61 Napajedla

Tel.: +420 577 944 247
infocentrum@napajedla.cz

Mapa: https://mapy.cz/
 

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli neurodí.

Pranostika na akt. den

Teče-li v úterý masopustní voda kolejem, bude úrodný rok a len.

Další

Počasí

dnes, úterý 20. 2. 2024
slabý déšť 8 °C 5 °C
středa 21. 2. oblačno 8/4 °C
čtvrtek 22. 2. jasno 10/2 °C
pátek 23. 2. slabý déšť 13/8 °C

Svátek a výročí

Svátek má Oldřich

Zítra má svátek Lenka

Východ a západ slunce

Slunce vychází:6:48

Slunce zapadá:17:18